Bäste Wiktors kund,
Som ett led i vårt arbete med att stärka positionerna på den nordiska marknaden för produkter och tjänster inom konferens- och presentationsutrustning, är det med stor glädje jag idag kan meddela att Wiktors förvärvar Elgete AB, som i våra ögon är Sveriges starkaste, oberoende partner inom AV-tekniktjänster.
Genom detta ökar Wiktors sin närvaro på tjänstemarknaden genom att kunna erbjuda återförsäljare ett komplett utbud även inom projektledning, installation, service och support.
Förvärvet av Elgete AB, ligger väl i linje med vår devis ’value added distributor of presentation technology’ som påvisar vår ambition att tillföra unika mervärden i syfte att skapa affärsmöjligheter för våra återförsäljare, främst genom att:
• Erbjuda Sveriges bredaste sortiment inom AV-teknik, där vi ständigt söker intressanta produkter som genom nyhetsvärde och funktion, skall driva försäljning åt våra partners. • Vara Sveriges mest specialiserade försäljningsorganisation med avseende på affärsmässighet och produktkunskap inom AV-teknik. • Vara Sveriges mest kompetenta, oberoende teknikpartner gällande projektering, programmering och rådgivning som ser till lösningens bästa med avseende på funktion och ekonomi.
Vi skapar en tydlig distinktion mellan Wiktors roll som distributör och vår blivande tjänsteportfölj - där alla typer av tjänster kommer att utföras av Elgete men med möjligheten att samla både produkter och tjänster på en faktura från Wiktors.
Jag är övertygad om att enkelheten att nyttja en partner ifråga om både produkter och tjänster, i sin tur kommer att underlätta och effektivisera verksamheten för våra återförsäljare.
Elgete kommer att ingå som ett delägt dotterbolag i Wiktors-koncernen, där Paul Gereben kommer att sitta kvar som VD. De tidigare delägarna i Elgete AB kvarstår med ägarintresse i den nya konstellationen.
Vår intention är att Wiktors skall vara det självklara valet av distributör, inte minst genom vårt breda sortiment, engagerade personal och djupa produktkunskap.
Välkommen så länge, till framtidens Wiktors!
Mikael Ryberg
CEO
AB Wiktors AV-line